Mahmutoğlu Tekstil Örme San. Tic. Ltd. Şti.

Image

Mahmutoğlu Tekstil olarak; 1990 yılında İstanbul- Zeytinburnu lokasyonunda 'yenilikçi ve müşteri memnuniyeti odaklı ürün ve hizmetlerimizin, üretimden müşterilerimize ulaşıncaya kadar ki yolculuğunda en iyi kalite ve hizmeti sunan bir marka olmak’’ vizyonu ile yola çıktığımız bu yolculukta, 2002 yılında üretim ve tedarik süreçlerimizi daha etkin bir hale getirebilmek amacıyla üretim yatırımlarımızı başlatmış olup,2015 yılında Bursa/İnegöl OSB’de yüksek üretim kapasitesi ve kabiliyeti ile tam entegre örme/boya-baskı fabrikamızı faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.

Seyitnizam mah. Davutpaşa cad. Ak Evler Sitesi No : 51/1 Zeytinburnu / İstanbul
+90 212 415 10 15

info@mahmutoglutekstil.com

© 2021 Barış Bilgisayar ve Yazılım
Kısaca Pamuk İpliği Üretimi

Kısaca Pamuk İpliği Üretimi

Balya açma/Harman Hallaç

Harman-hallaç kısmında pamuk balyaları açılır. Burada harman yapılır. Farklı yörenin pamukları birbirine karıştırılmaz. Her harmana bir lot verilir. Daha sonra temizleme ve dövme işlemine tabi tutularak taşıdığı yabancı maddelerden ayrılır. Temizlenen pamuk, buradan tarak bölümüne gönderilir.

Tarama

Vatka halinde veya otomatik besleme sistemi ile harman-hallaçtan gelen pamuk, tarak makinelerinden geçirilerek kısa elyaftan temizlenir. Harman-hallaçta uzaklaştırılamayan çepeller burada uzaklaştırılır ve pamuk burada şerit haline getirilir.

Pamuk iplikçiliği ikiye ayrılır. 

        -Ring: Penye ve karde

         -Open-end

Penye

Pamuk, penyöz makinesinde taranarak içindeki kısa elyaflardan temizlenir. Bu şekilde daha homojen ve uzun lifli pamuk ipliği elde edilir.

Karde

Penyöz makinesinden geçmeyen şeritlerden karde iplik elde edilir.

Cer

Penye ve karde iplik şeritleri iki aşamada cer makinesinden geçirilir. Fazla sayıda tarak şeridi birleştirilip, inceltilir.  Şeritlerdeki düzgünsüzlükler giderilir ve elyaf daha paralel hale getirilir.

Fitil

Cer işleminden çıkan şerit halindeki pamuk elyafı birbiri ardına sıralanmış farklı hızlardaki çekim millerinden geçirilerek inceltilir. Bu proseste incelmiş şeritlerdeki elyafı kontrol edip bir arada tutmak için şeride bir miktar büküm de verilir. Kurşun kalem kalınlığına inceltilmiş bu şeritlere fitil adı verilir.

Ring iplik

 İpliğin istenilen numaraya göre (Ne 8-12-16-20-26-26-30-40-80-…)ve istenilen büküm değerinin (700-800-900 tur/mt) verildiği makinedir.

Bobinleme

Bu makinelerde ring iplik makinesinden çıkan iplikler, istenilen büyüklükte bobinler haline getirilir.

Open-end iplik

Open-end iplikçiliğine rotor iplikçiliği denilir. İşlem aşamaları ring iplikçiliğine göre kısadır. Bu sebepten ülkemizdeki iplik fabrikalarından çoğu open-end iplik üretir.

İşlem akışı şöyledir.

Harman-hallaç, Tarak makinesi, Open-end iplik makinesi

İstenilen iplik numarası ve büküm değeri bu makinede verildiği gibi, bobinleme işlemi de bu makinede yapılır. İşlem sayısı az olduğu için maliyeti daha azdır.

Kompakt iplik

Ring iplikleri mevcut iplik tipleri içerisinde en iyi özelliklere sahip olmasına rağmen yine de mükemmel değildir. Bunun sebebi eğirme geometrisi içerisinde yer alan eğirme üçgenidir. Bu sorunu gidermek için kompakt iplik eğirme sistemi geliştirildi. Kompakt eğirme sistemi, çekim aparatından çıkan elyaf bandını azaltıp daraltması ve eğirme üçgenini ortadan kaldırmasıdır. Bu sayede daha tüysüz, mukavemeti fazla bir iplik elde edilmektedir.

Pamuk iplikleri parafinlenir. Bundan amaç çalışma sırasında sürtünme etkinlerini azaltmak, iplikte çalışma esnasında oluşacak statik elektriklenmeyi önlemek ve ipliğin mukavemetini arttırmaktır. Parafin fazla verilirse boyamada problem yaşanabilir.