Mahmutoğlu Tekstil Örme San. Tic. Ltd. Şti.

Image

Mahmutoğlu Tekstil olarak; 1990 yılında İstanbul- Zeytinburnu lokasyonunda 'yenilikçi ve müşteri memnuniyeti odaklı ürün ve hizmetlerimizin, üretimden müşterilerimize ulaşıncaya kadar ki yolculuğunda en iyi kalite ve hizmeti sunan bir marka olmak’’ vizyonu ile yola çıktığımız bu yolculukta, 2002 yılında üretim ve tedarik süreçlerimizi daha etkin bir hale getirebilmek amacıyla üretim yatırımlarımızı başlatmış olup,2015 yılında Bursa/İnegöl OSB’de yüksek üretim kapasitesi ve kabiliyeti ile tam entegre örme/boya-baskı fabrikamızı faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.

Seyitnizam mah. Davutpaşa cad. Ak Evler Sitesi No : 51/1 Zeytinburnu / İstanbul
+90 212 415 10 15

info@mahmutoglutekstil.com

© 2021 Barış Bilgisayar ve Yazılım
Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Kumaşın ana maddesi ipliktir. Kumaş nasıl üretilir sorusuna cevap vermek için ipliğin tezgahlardaki macerasını bilmek gerekir. İpliğin ilmek olarak bir araya getirilmesi ve ağ gibi örülmesiyle yapılır. İpliğin ham maddesi ne ise doğal olarak kumaşın da ana içeriği o madde olur. (ör; pamuk kumaş, saten kumaş, terry cotton kumaş, sentetik kumaş, keten kumaş)

İpliklerin üretimi ve fantazi iplikler

Kumaşın ana maddesi olan iplik de hayvansal veya sentetik temel kaynaklardan eğirme ile elde edilir. İpliğin üretimi esnasında kimyasal kullanılan iplikler de vardır, kullanılmayanlar da vardır. Birçok ipliğin üretiminde farklı teknikler kullanılır.

Örme kumaş üretimi yapan bir yuvarlak örme makinesi

Elde edilen iplikler çeşitli dokuma yöntemleriyle kumaşa dönüştürülür. Sık ve hızlı bir makinesel işlemden sonra elde edilen kumaş ipliğin tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. Birçok ipliğin farklı özellikleri olduğundan bu ipliklerin kumaşa çevrilmesinde de bu özelliklere uygun üretim teknikleri kullanılır.

Dokuma kumaş üretimi yapan bir fabrika

Örneğin keten kumaşın üretimi ile pamuk kumaşın üretiminde çok farklı teknikler ve tekstil yardımcı malzemeleri kullanılır. Farklı içerikli kumaşların üretimi ise çok daha komplike çalışmayı ve kumaş üretimi yapan makine ve teçhizatı gerektirir. Örneğin pamuk saten kumaşlarda kullanılan iki maddenin kombinasyonunda uygulanan üretim tekniği tekli üretime göre oldukça fark arz eder.

Kumaşlara son halini veren apre makineleri

Farklı ipliklerden üretilen kumaşlarda farklı teknikler kullanılmasının sebebi hem ipliğin özelliği gereği başka türde işlenememesidir hem de ipliğin özelliklerinin kumaşa tam yansımasıdır. Bu bağlamda her kumaşın boyamasından, yıkanması, ağartmasına kadar tüm üretim safhaları ipliğe göre değişiklik arz etmek zorundadır.

Üretimi tamamlanmış ve satışa hazır kumaş topları

Bir kumaşın değeri, ipliğe göre, üretim tekniğine göre, kullanılan yardımcı araçlara göre, boyasına göre, desenine göre, model ve tasarım planına göre belirlenir. Kumaş üretimi yapan firmalar bu kıstaslara göre kumaşlarının fiyatını belirler ve kumaş toptancılarına veya kumaş perakendeci firmalara satar. Kumaş bu firmalara ulaştıktan sonra üzerinde bazı değişiklikler veya eklemeler de yapılabilir. Tasarımcılar aldıkları kumaşlar üzerinde kendi tasarım programlarını uygularlar. Bazı kumaş çeşitleri ham şekilde alınır ve üstüne eklemeler yapılar farklı kumaşlar elde edilir.